خاطره ای ماندگار از یک معلم بسیجی...
 

خدايا چنان كن سر انجام كار***كه تو خشنود باشي و ما رستگار
 
نوشته شده در تاريخ دوشنبه ۱۱ اردیبهشت۱۳۹۱ توسط  مریم پورسلطانی

برخی از صاحب نظران حوزه جامعه شناسی به تبیین ویژگیهای فرهنگ و تفکر بسیجی پرداخته اند و آنرا واجد ویژگیهای زیر دانسته اند.

1ـ فرهنگ بسیجی با صفت دینی تعریف می‌شود وجه دینی آن نسبت به وجه علمی، فنی و تکنیکی، برتری دارد.

2ـ فرهنگ بسیجی ویژگی عام‌گرایی و مردمی دارد، وجه مشترک همه نیروهای درگیر در بسیج و حرکت‌های بسیجی، مردمی بودن آن است. لذا گرایشات خاصی چون علم گرایی، فن گرایی، تخصص گرایی و یا تمایل به یکی از رفتارهای خاص اجتماعی صفت مشخصه بسیج نیست، درمقابل، وجه مشترک همه گروههاوسازمانهای بسیجی روحیه جمعی وتمایل به حرکت‌های جمعی وعمومی است.

3ـ فرهنگ بسیجی با اینکه جنبه‌های آرمانی دارد، تمایل به واقعیت گرایی و عینیت گرایی دارد. به عنوان مثال مفهوم خدا، امام زمان (عج)، شجاعت، فداکاری،‌ شهادت، مفاهیم و عناصر اساسی تفکر او هستند، مفاهیمی که دور از ذهن و انتزاعی نیستند و برای بیان آنها بسیجی نمودهای عینی بسیاری را می‌تواند ارائه نماید.

4ـ فرهنگ بسیجی مرتبط با زمان و مکان است، زیرا یک فرد بسیجی با درک دقیق از زمان و مکان زندگی می‌کند.

5ـ فرهنگ بسیجی با زبان خاص قابل تعریف است. مفاهیمی که در نزد بسیجی به کار می‌رود و در مراودات روزمره از آنها استفاده می‌کنند، بسیار متفاوت از آنچه دیگران استفاده می‌کنند می‌باشد.

6ـ ترکیب خاص عناصر مادی و معنوی فرهنگ نیز صفت دیگر فرهنگ بسیجی است. عناصر معنوی فرهنگ اهمیت بیشتری را در نزد بسیجیان پیدا می‌کند. این عناصر بر نقش و اهمیت عناصر مادی نیز اثر می‌گذارند.

7ـ تحول پذیری، ویژگی دیگر فرهنگ بسیجی است. در صورتی که بسیج و نیروی آن، از لحاظ شکل و صورت خارجی، ‌موقتی و گذرا دانسته شود، تحول‌پذیری فرهنگ بسیجی معنا نمی‌یابد. اگر بسیج و بسیجی یکی از عناصر اصلی جامعه ایدال دانسته شود، فرهنگ آن نیز بخشی از فرهنگ کلان جامعه خواهد بود به نظر می‌آید که این طرز تلقی صادق تر است. از این روست که هر نوع اتفاق و حادثه‌ای که در مورد فرهنگ کلی جامعه حاصل شود دیگر عناصر فرهنگ و یا فرهنگ بسیج را تحت تاثیر قرار می‌دهند (آزاد ارمکی ، 1373).


.: طراحی وب توسط : مریم پور سلطانی Mo@lem-b@siji :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است و هرگونه کپی برداری از مطالب بدون اجازه مدیر شرعا و قانونا حرام است| طراحی توسط مریم پور سلطانی :